Aziatische hoornaarkoningin gesignaleerd in Heiloo, zorgwekkende ontwikkeling voor de biodiversiteit

door Redactie · 23 april 2025

Een primeur voor Heiloo, al is het er eentje met een zorgelijke ondertoon: de eerste koningin van de Aziatische hoornaar in Noord-Holland Midden is gesignaleerd in Heiloo. De waarneming vond plaats bij Lisette en René, op de rookkamer van hun woning.

De Aziatische hoornaar is een invasieve wespensoort die de afgelopen jaren zijn opmars maakt in Nederland. Duidelijk is geworden dat deze soort zich blijvend in ons land heeft gevestigd. De koningin bouwt in het voorjaar een klein nest. Een maand later ongeveer verhuist het volk naar boomtoppen, waar een groter nest wordt gebouwd dat de grootte van een skippybal kan bereiken.

Een kolonie Aziatische hoornaars kan gezamenlijk tot wel 100.000 insecten per jaar verorberen. Omdat deze wesp weinig natuurlijke vijanden heeft, vormt ze een ernstige bedreiging voor de toch al kwetsbare biodiversiteit in Nederland.

Wat kunt u doen?

In deze periode van het jaar vliegen de koninginnen rond. Ziet u er één? Probeer deze dan – indien veilig – te vangen, leg haar twee dagen in de diepvries en maak een duidelijke foto. U kunt de waarneming vervolgens melden via waarneming.nl. Het bestrijdingsteam van de Aziatische hoornaar in Noord-Holland Midden neemt dan indien nodig contact met u op.

Let op: een individuele Aziatische hoornaar is niet agressief, maar kan wel steken. Nader een groot nest echter nooit, want de dieren kunnen dan gezamenlijk aanvallen.

Blijf alert, en help mee om deze invasieve soort te signaleren.

Archief

error: Content is protected !!