Sporen van Romeinen in Noord-Holland

door Redactie · 18 juni 2025

De nieuwe tentoonstelling ‘Romeinen op de uitkijk’ in Huis van Hilde laat zien dat de Romeinen zich niet uitsluitend in het Zuiden van Nederland vestigden, maar ook in Noord-Holland. 

De tentoonstelling is nu te zien tot en met 5 april 2026 en bestaat uit bijzondere archeologische vondsten en een maquette van een Romeinse wachttoren die is ontdekt tijdens opgravingen in Krommenie.

De opgravingen

Eerder was er al de bijzonder vondst van 2 Romeinse forten bij Velsen. Nog niet zo lang geleden werden op de plaats waar nu ongeveer de Velsertunnel ligt, sporen gevonden van een castra, een Romeins legerkamp. Tijdens recent archeologisch onderzoek in Krommenie is een Romeinse wachttoren uit de eerste eeuw na Christus met een grote palissade (een houten omwalling) van wel een half voetbalveld groot ontdekt. Dit is tot nu toe het meest noordelijke Romeinse militaire post op vast land. 

Sporen van Romeinen in Noord-Holland
De opgraving in Krommenie

Naast de wachttoren zijn er diverse andere objecten gevonden. Een fibula (mantelspeld), een fragment van een Romeinse speer, een olielampje met gladiator, een deel van een schrijfplankje en een metalen strip van een Romeinse helm. Maar ook scherven en soms complete aardewerk potten. Dankzij deze vondsten is er een nieuwe kijk op de Romeinse aanwezigheid in Noord-Holland. De geschiedenis van het Romeinse Rijk is hiermee een stukje herschreven. 

Ga voor meer informatie naar de website van Huis van Hilde Opent een externe link .

Archief

error: Content is protected !!