ALKMAAR – Drie Alkmaarse schoolbesturen slaan de handen ineen om het vmbo-onderwijs voor de toekomst stevig te organiseren. Vmbo-onderwijs basis en kader vormt voor veel leerlingen de start van hun route naar de arbeidsmarkt, maar staat door een landelijke leerlingendaling onder druk. De drie schoolbesturen Jan Arentsz, PCC en SOVON hebben een intentieverklaring getekend om een breed aanbod van beroepsgerichte vmbo-profielen te bieden en het bovenbouwonderwijs op één onderwijslocatie te organiseren. Dit doen zij in nauw overleg met Vonk, aanbieder van groen vmbo-onderwijs.
Net als in heel Nederland daalt het aantal beroepsgerichte vmbo-leerlingen ook in Alkmaar en omgeving. Door deze afname is het steeds moeilijker om verschillende vmbo-profielen aan te bieden als school. Elk profiel vraagt om specifieke apparatuur, kostbare voorzieningen en gespecialiseerde docenten. Om dat te kunnen betalen heeft een school een minimum aantal leerlingen nodig dat dit profiel volgt. Door deze ontwikkeling kunnen veel leerlingen in Nederland in hun regio uit nog maar drie profielen kiezen.
Rijk beroepsgericht vmbo-aanbod
De schoolbesturen in Alkmaar willen dat er een rijk aanbod voor vmbo basis en kader in de stad blijft. Daarom nemen zij dit initiatief, zodat leerlingen in Alkmaar uit negen basis- en kaderprofielen kunnen blijven kiezen. Hiermee wordt de brede ontwikkeling van leerlingen bevorderd, een ontwikkeling die hen helpt te kiezen wat bij hen past en die essentieel is voor arbeidsmarkt en samenleving. Staatssecretaris Becking pleit hiervoor in de brief die hij op 18 december aan de Tweede Kamer stuurde, en voor meer regionale samenwerking tussen onderwijsinstellingen. In Alkmaar zijn de schoolbesturen dit een stap voor.
Acht basis- en kader-profielen op één locatie
In de intentieverklaring spreken de schoolbesturen af dat zij gaan samenwerken, zodat hun aanbod elkaar aanvult. In de onderbouw kunnen leerlingen voor vmbo basis en kader straks op drie plekken instromen: bij Jan Arentsz, op de nieuwe school van SOVON (een voortzetting van Stedelijk Dalton College Alkmaar en OSG Willem Blaeu) en bij PCC. Vanaf de bovenbouw (leerjaar 3) volgen deze drie groepen onderwijs op de samenwerkingslocatie waar ze kunnen kiezen uit acht profielen: Economie & ondernemen (E&O), Produceren, installeren & energie (PIE), Mobiliteit & Transport (M&T), Media, vormgeving & ICT (MVI), Bouwen, wonen & interieur (BWI), Horeca, bakkerij & recreatie (HBR), Zorg & welzijn (ZW) en Dienstverlening & producten (D&P). De huidige overlap in het profielaanbod tussen de besturen wordt weggenomen, wat ook bijdraagt aan een financieel gezond perspectief. De verdeling en verantwoordelijkheid van de betrokken 2 schoolbesturen voor de verschillende profielen, wordt in de volgende fase verder uitgewerkt. Een negende profiel, Groen, blijft vanaf leerjaar 1 volledig verzorgd worden door Vonk. Het groenonderwijs staat buiten de intentieverklaring maar onderschrijft de doelstellingen van Jan Arentsz, PCC en SOVON.
Veel keuzevrijheid
De nieuwe situatie is gericht op veel keuzevrijheid voor leerlingen. Wie in de onderbouw wil starten met beroepsgericht vmbo op een brede scholengemeenschap kan kiezen voor Jan Arentsz of de nieuwe openbare school van SOVON. Wie vanaf leerjaar 1 onderwijs wil volgen op een locatie met alleen beroepsgericht vmbo, gaat naar school bij PCC. In de bovenbouw krijgen de vmbo-leerlingen basis en kader van Jan Arentsz, SOVON en PCC les op één centrale bovenbouwlocatie.
Mogelijke locatie bovenbouw
Op dit moment zijn er twee locaties waar vmbo bovenbouw wordt gegeven: het Van der Meij College en PCC Oosterhout. Voor de toekomstige vmbo-bovenbouw heeft de locatie van PCC Oosterhout momenteel de voorkeur. Dit gebouw is qua omvang passend voor het verwachte aantal leerlingen en lijkt met beperkte aanpassingen te kunnen voldoen aan de eisen van de verschillende profielen. Dit zal verder onderzocht worden: de intentieverklaring is de start van het verdere onderzoek naar haalbaarheid en organisatie van een brede gezamenlijke vmbo-bovenbouwlocatie met moderne voorzieningen die aansluiten bij de arbeidsmarkt. De beoogde start van de nieuwe situatie is 1 augustus 2027.
