Dijk en Waard werkt aan een toekomstbestendig Stadshart van Heerhugowaard: een levendig, groen en aantrekkelijk centrum waar wonen, ontmoeten, ondernemen en ontspannen centraal staan. Na 25 jaar ontwikkeling is het gebied uitgegroeid tot een modern middelpunt van de stad, maar er liggen nog volop kansen om het Stadshart verder te versterken.
Daarom onderzoekt de gemeente waar nieuwe woningen kunnen worden toegevoegd, hoe we meer ruimte voor groen en bomen kunnen creëren, welke extra voorzieningen nodig zijn en waar een bewaakte fietsenstalling kan komen. Ook kijken we hoe we het gebied als geheel bruisender, duurzamer en prettiger kunnen maken voor inwoners, bezoekers en ondernemers.
Samen met bewoners, bezoekers, ondernemers en andere initiatiefnemers werden ideeën gedeeld voor het Stadshart. In een zogeheten ‘placegame’, creatieve en interactieve sessies, kwamen bewoners, ondernemers, jongeren, senioren, culturele en maatschappelijke organisaties samen om hun ideeën te delen voor het gebied.
Plek met potentie
Een van de wensen die breed werd gedeeld was het mogelijk maken van evenementen op het Stadsplein die voor het hele gezin aantrekkelijk zijn. Volgens de deelnemers is het Stadsplein een plek met potentie waar nu te weinig gebeurt. Het moet veel meer een plek zijn waar jong en oud graag samenkomt. Het Stadshart moet een ‘podium’ worden waar omheen ontmoeting, sport, cultuur en kwaliteit ook na sluitingstijd nog een plek vinden. Op elk moment van de dag leven geven en ruimte bieden aan sport en spel, aan cultuur en kleine initiatieven. Een plek waar je graag verblijft en waar de stad voelbaar is.
Meer horeca en terrassen
Maarten ter Horst is projectleider voor de gemeente Dijk en Waard en verantwoordelijk voor het Stadshart. “Tijdens de placegame kwam naar voren dat men het Stadsplein geen fijne plek vindt om te vertoeven, terwijl het zoveel potentie heeft om dat wel te zijn. Mensen gaven aan dat het groener mag, dat er meer ruimte moet zijn voor horeca en terrassen en dat er vraag is naar evenementen waar kunst en cultuur centraal staat. Een concreet idee was het plaatsen van een muziekkoepel waarin optredens plaats kunnen vinden. Mogelijk keert volgend jaar ook het ijsbaantje weer terug in het Stadshart, die wens kwam ook meerdere keren terug.”
Culturele Uitmarkt Dijk en Waard
De muziekkoepel diende als basis voor het eerstvolgende evenement dat door de gemeente op het Stadsplein zal worden georganiseerd. Maarten vertelt: “Op zondag 12 april geven we om 12.00 uur het startschot voor de eerste editie van de Culturele Uitmarkt Dijk en Waard. Het wordt een markt waar culturele verenigingen zichzelf kunnen presenteren door middel van stands, workshops en optredens. Zo’n 15 verenigingen hebben inmiddels hun deelname al toegezegd, variërend van dansgroep tot kunstenaarscollectief. We verwachten een
Kleedjesmarkt op Koningsdag
Een van de deelnemers was Bianca Deinum, directeur van IKC De Schatkist. Zij zit samen met een aantal andere belanghebbenden de ‘placemakinggroep’, die samen de wensen van omwonenden onderzoekt en op zoek gaat naar concrete acties om aan deze wensen te voldoen. IKC De schatkist zal in de toekomst naar het Stadshart verhuizen naar de plek waar nu nog het Dijk en Waard college staat. “Daarom heeft het stadshart natuurlijk mijn bijzondere interesse”, vertelt Bianca. “In de placegame kwam naar voren dat mensen ook graag op Koningsdag activiteiten zien op het Stadsplein. Overal in Dijk en Waard worden de leukste koningsdagfestiviteiten georganiseerd, maar in het centrum van Heerhugowaard is er niet veel te doen. Ik weet dat jaarlijks in het Luipaardpark een officieuze kleedjesmarkt wordt gehouden, maar als het een paar dagen daarvoor regent is dat een grote modderboel. Hoe leuk zou het zijn als het Stadplein het decor wordt van heel veel kleedjes waarop kinderen hun spulletjes kunnen verkopen? Ik heb het plan samen met de oudervereniging uitgedacht en verder ontwikkeld. Als publiekstrekker hebben we een theatergroep geregeld, die twee keer een kindervoorstelling zullen spelen, in een tent aan de rand van het plein. Ook hebben we Schepsels al bereid gevonden om een bijdrage te leveren. Zij organiseren een kleurwedstrijd en elk kind dat zich vanaf nu aanmeldt om mee te doen aan de kleedjesmarkt krijgt een bon voor een gratis consumptie. Uiteraard hopen we op prachtig weer zodat we veel kinderen met een kleedje kunnen verwelkomen. En dat dit de start is van een mooie traditie op het plein!”
Maarten sluit af: “Het Stadshart moet een plek worden waar mensen met elkaar in verbinding komen. Door het organiseren van deze twee evenementen hopen we alvast een mooi begin te maken voor een bruisende plek waar jong en oud graag vertoeft. Ik zou zeggen: houd de agenda van het Stadsplein in de gaten!”
Kijk voor meer informatie over de ontwikkeling van het Stadshart op dijkenwaard.nl/stadshart.
