REGIO – Zondag 28 september is het Wereld Rabiës Dag. Op deze dag vraagt GGD Hollands Noorden extra aandacht voor het voorkomen van Rabiës, ook wel hondsdolheid genoemd.
Rabiës is een ernstige ziekte die niet te genezen is zodra klachten ontstaan en kan dodelijk zijn. Via het speeksel van besmette dieren, bijvoorbeeld honden, katten of apen wordt het virus overgedragen. Vaak gebeurt dit na een beet of krab.
Risicogebieden
Reizigers naar delen van Azië, Afrika, Midden- en Zuid-Amerika lopen de grootste kans om met Rabiës in aanraking te komen. Ook dichter bij huis komt het virus soms nog voor.
Bijvoorbeeld bij wilde dieren in sommige landen in Oost-Europa en landen rond de EU. In zeldzame gevallen kan een variant van Rabiës bij vleermuizen voorkomen, ook in Nederland.
Belangrijke bescherming
Voor reizigers naar landen waar Rabiës voorkomt of voor mensen die veel met dieren werken, kan vaccinatie dus een belangrijke bescherming bieden. Met een vaccinatie ben je beter voorbereid en je hebt minder vervolgprikken nodig als er toch iets gebeurt.
Wat moet je doen?
Word je tijdens je reis gebeten, gekrabd of gelikt door een mogelijk besmet dier? Handel direct! Was de wond 15 minuten met water en zeep en desinfecteer deze.
Bel meteen (!) je reisverzekering of alarmcentrale voor advies en om te horen waar je terecht kunt. Snel handelen is essentieel, óók bij mensen die gevaccineerd zijn.
Kijk voor meer informatie op de website van GGD Hollands Noorden.
Foto: aangeleverd