Meer aandacht voor LHBTIQA+-veiligheid in de Noord-Holland

Door de Redactie · 13 mei 2026

“Laat de regenboog er voor iedereen zijn”, zo heet de initiatiefnota waarin D66, PvdA en GroenLinks vragen het regenboogstembusakkoord, dat inmiddels op gemeentelijk niveau wordt uitgevoerd onder begeleiding van de regionale COC-organisaties, ook op provinciaal niveau uit te voeren. VVD, Volt, Partij voor de Dieren en BBB steunen dit voorstel. Deze akkoorden bestaan uit verschillende onderdelen. De partijen willen nu een aantal belangrijke punten daarvan ook uitvoeren in Noord-Holland. 

De provincie heeft bestuurlijk vaak een verbindende functie, dit willen de partijen nu ook inzetten voor een netwerk van ‘regenbooggemeenten’. Hiermee kunnen gemeentes leren van goede voorbeelden, zoals Amsterdam, een gemeente die zich sterk inzet voor inclusief beleid. Dit geeft de provincie de mogelijkheid om kennis te delen en uit te wisselen tussen gemeentes en hiermee ook kleinere gemeentes te ondersteunen bij het verbeteren van hun beleid. ‘Daarnaast willen we dat de provincie samen met diverse belangenorganisaties, bijvoorbeeld COC’s, Transgender Netwerk, NOA, stichting NNID en Workplace Pride, beleid gaat ontwikkelen, zodat wij zelf het juiste voorbeeld geven en zo ook ons steentje bijdragen’, vult Statenlid Ruchama Bwefar (GL) aan.  

Bovendien willen de partijen de Noord-Hollandse verenigingen veiliger maken voor iedereen. Mensen uit de regenbooggemeenschap zijn nog te vaak onveilig tijdens sport- en cultuuractiviteiten. Daarom stellen de partijen voor om bij het verlenen van provinciale subsidie expliciete voorwaarden toe te voegen om de veiligheid van LHBTIQA+’ers te waarborgen. ‘Dit gebeurt nu ook al voor mensen met een functiebeperking en neurodivergente mensen; daarom vinden wij het alleen maar logisch dat deze veiligheid ook wordt verzekerd voor queer personen’, vertelt Statenlid Marloes ten Ham (PvdA). 

Ook de werkvloer is voor mensen uit de regenbooggemeenschap niet altijd een fijne omgeving. ‘Wij vinden het belangrijk dat de provincie als werkgever het goede voorbeeld geeft en zowel transitieverlof voor transpersonen als ouderschapsverlof voor regenbooggezinnen mogelijk maakt voor haar werknemers. We zijn dan ook verheugd dat in de reactie van de Gedeputeerde Staten op ons initiatief staat dat mede door dit initiatief het transitieverlof in de nieuwe CAO wordt opgenomen’, aldus Duo-commissielid Wesley van der Heijden (D66). Daarnaast stellen de partijen voor om andere werkgevers te helpen een veilige en inclusieve werksfeer te creëren, onder andere door het ondersteunen van werkgevers door middel van denktanks zoals de SER. Van der Heijden (D66) benadrukt nogmaals: ‘Wij willen dat iedereen zich thuis kan voelen in onze mooie provincie, en dat begint bij acceptatie.’ 

Archief

Archief

error: Jammer joh!